Sidebar

18
Pz, Ağu

Çalıştıkları fabrika kapatılınca tazminatsız olarak işten atılan Kazova işçilerinin işyerini işgal edip üretime devam ederek başlattıkları direniş bir yıl sonra ilk meyvelerini verdi

 

Şişli Camisi önünde toplanan 15.30′da toplanan işçiler Hanımefendi Sokak’taki “Diren Kazova Kazak ve Kültür Merkezi”ne yürüdü. Kazova işçilerinin yürüyüşüne meslek örgütleri, sendikalar ve işçi hareketleri de destek verdi.

Yürüyüşün sonunda mağaza önünde Direnen Kazova İşçileri Meclisi adına ortak açıklama yapıldı. Açıklamayı, Kazova İşçileri Meclisi adına Kazova direnişçisi Serkan Göniş basın açıklaması yaptı.

‘Kendimiz üretip kendimiz yöneteceğiz’

Göniş, direnişin aynı zamanda kendi içinde üretimi de barındırdığına dikkat çekti:

Direnişimiz çeşitli eylemlerle sürdü ve Aralık ayında bitti. Biz kazandık. Fabrikada kalan hurda makinelere el koyduk. Ama patronlarımız bizimle uğraşmaya devam ettiler. Patronumuz Umut Somuncu yaptığımız icraya karşı akla gelebilecek her türlü itirazı yaptı”

Direnişlerinin devam ettiğini dile getiren Göniş, direniş içinde de halka ucuz ve kaliteli kazak üretimi sözü verdiklerini belirterek, “Kendi işimizin sahibi olacağız, kendimiz üretip kendimiz yöneteceğiz” dedi. Diren Kazova -DİH Kazak ve Kültür Mağazası’nın yeni direniş yeri olduğuna işaret eden Göniş, “Yolumuza küçük küçük zaferlerle devam edeceğiz. Hayatın ve devrimin iyi bir öğrencisi olacağız” diye belirtti.

Devrimci İşçi Hareketi üyesi Gürdoğan İşçi ise daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın giydiği kazakların dahi Kazova Fabrikası’nda dokunduğunu belirterek, işveren Somuncu ailesinin karşılığını fazlasıyla almış olduğunu söyledi. Direnen Kazova işçilerine bugüne kadar 3 dava açıldığını kaydeden İşçi, bir davada da yargılanan direnişçinin Somuncu ailesinin kızını dövdüğü iddiasıyla yargılandığını hatırlatarak, “Burada sorun ceza verilmesi değil ceza verilen dosyada delil olmamasıdır” dedi.

‘Küba ve Bask genç milli takımlarının formaları dokunacak’

Direnişin uluslararası alanda da büyüdüğüne dikkat çeken İşçi, 15 Şubat 2014 tarihinde Küba Genç Milli takımının Bask ülkesi Genç Milli Takımı ile yapacağı maçta giyeceği formaları Kazova işçilerinin dokuyacağını dile getirdi

Konuşmaların ardından sanatçı Halil Altındere’nin tasarımları “2014 Direniş Koleksiyonu” adıyla sergilendi. Defilede Tuba Ünsal, Defne Koryürek, Metin Üstündağ, Demet Yoruç, Cansel, Pınar Yiğitoğulları, Zeyno Pekünlü, Ece Temelkuran, Ertuğrul Mavioğlu gibi isimler de kazakları tanıttı.

Defilenin ardından, Kazova direnişçilerinin dokuduğu kazakları satın almak için Diren Kazova -DİH Kazak ve Kültür mağazasına girildi.

Mağazanın adresi: Merkez Mahallesi Abide-i Hürriyet Caddesi Hanımefendi sokak No: 4/A ŞİŞLİ / İSTANBUL.

Sendika.Org, Cumhuriyet, DİHA