Sidebar

14
Pz, Ağu

Sendikamız DİSK Basın İş’in de üyesi olduğu Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ile Avrupa Gazeteciler Federasyonu Türkiyeli gazetecileri desteklemek ve meslektaşlarıyla dayanışmak için bir fon oluşturdu.

DİSK Basın İş’in de üyesi olduğu Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ile Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Türkiye’de işten atılmış, hakkında soruşturma açılmış ya da tutuklanmış gazeteciler ve aileleriyle dayanışma amacıyla bir fon oluşturdu.

Gazetecilerin bilhassa 2016’daki darbe girişiminin ardından artarak baskı altına alındığını, saldırı, yargılanma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan IFJ-EFJ, “Binlerce gazetecinin işini kaybetmesi, gazetecilerin ve ailelerinin üzerinde felaket etkilere neden oldu” dedi.

IFJ Genel Sekreteri Anthony Bellanger “Bu Türk gazetecilerle dayanışmamızın önemli bir sembolü ama sembol olmanın da ötesinde, bu zor zamanlarda meslektaşlarımızı görevlerini yapmaya devam etmelerine cesaretlendirmek, gazetecilere gereken destek ve konforu sağlamak için gerçek bir kaynak” dedi.

IFJ-EFJ’nin hayata geçirdiği bu dayanışma fonu işten atılan, soruşturmaya uğrayan gazetecileri kapsıyor, hukuki ve insani destek sunmayı amaçlıyor.

Dayanışma fonuna,

* Hakkında soruşturma açılan ya da tutuklanan gazeteciler hukuki destek ve savunma masrafları için,

* Gazetecilere ya da tutuklanan yahut soruşturmaya uğrayan gazetecilerin ailelerine destek,

* Hakkında soruşturma açılan ya da tutuklanan gazeteciler ya da aile üyeleri için tıbbi masrafların karşılanması amacıyla başvurulabilir.

Sadece Türkiye’de çalışan gazetecileri kapsayan bu fona buraya tıklayarak başvurabilirsiniz.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş İnşaat işçilerinin hak gasplarına karşı eylemini takip eden üyemiz Zeynep Kuray gözaltına alındı. Emek mücadelesini… https://t.co/7QBg1dMkV0
Cuma, 12 August 2022 11:58
DİSK Basın-İş Diyarbakır’da 16 Haziran’da tutuklanan 16 gazeteci hakkında ikinci kez tutuklamaya devam kararı verildi. Adil savun… https://t.co/rT23j2z74r
Çarşamba, 10 August 2022 13:11
DİSK Basın-İş 8 Aralık’ta İstanbul 34. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşmasında @ozcannazan 'ın yanında olaca… https://t.co/h2F8fd5BcZ
Çarşamba, 10 August 2022 10:02