Sidebar

17
Pzt, May

Bilgisayar başında mesaisini geçiren emekçilerin büyük kısmı oturma, duruş bozuklukları gibi birçok hastalığa maruz kalıyorlar. Bu hastalıklar ülkemizde meslek hastalığı olarak kabul edilmiyor.

 

Temel hedefimiz, karşılaştığımız birçok hastalığın çalışmaktan kaynaklandığını ve bu hastalıların meslek hastalığı olarak tescil edilmesini sağlamak; işyerlerinde meslek hastalıklarının önlenmesi için zamansal, mekansal iyileştirmeleri gerçekleştirmektir.

Meslek Hastalığı nedir?

Meslek hastalığı, sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir. Meslek hastalıklarında işçinin sağlığı yavaş yavaş bozulur ve bu tür rahatsızlıklar işçilerde yıllar sonra da ortaya çıkabilir. Meslek hastalıkları çoğunlukla kronik seyirli hastalıklardır ve uzun süreli etkilenme sonucunda meydana gelir. Belli işlerde çalışmanın yanı sıra çalışma koşulları da meslek hastalığının oluşmasında etkilidir.

Ülkemizde ihtiyaçları karşılayacak düzeyde meslek hastalıkları hastaneleri bulunmadığı için birçok rahatsızlık, meslek hastalığı olmasına rağmen sıradan bir hastalıkmış gibi algılanıyor.

Matbaalarda, ajanslarda, gazetelerde, ofislerde, çağrı merkezlerinde, bankalarda çalışan yüz binlerce emekçi yavaş yavaş bu hastalıklara ve bu hastalıklara neden olan çalışma koşullarına maruz kalıyorlar.

Çünkü;

Patronlar, kapitalist işin güvenliği adına ofislerdeki donanımları emekçilerin bir saniye bile zaman kaybetmemesi için tasarlıyorlar. Buna örnek olarak tekerlekli sandalyeler verilebilir.

Hepimiz birbirimizin sağlığından sorumluyuz

Nasıl ki patron işin güvenliği için bir saniyenin hesabını yapıp emekçilerin sağlığını hiçe sayıyorsa; sendika da işçinin güvenliği için çalışma koşullarının ve işin niteliğinin işçinin sağlığına uygun hale getirilmesi için elinden geleni yapar.

Biliyoruz ki; sendika yoksa, işçinin sağlığı, onu bir meta olarak gören patronun insafına kalır, yani yok olur.

Kifoz (Kamburluk) meslek hastalığı olarak kabul edilsin

Ofis ve bürolarda çalışan emekçiler olarak temel olarak Kifoz (kamburluk) ve Karpal Tünel Sendromu’na maruz kalıyoruz. Karpal Tünel Sendromu meslek hastalığı olarak kabul ediliyor. Kifozun da bürolarda bilgisayar başında çalışan emekçiler için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini talep ediyoruz. 

Bürolar, patronun kazancına göre değil işçinin sağlığına göre donatılsın

Bürolarda oluşabilecek yukarıdaki hastalıkların engellenmesi için bürolar işçi sağlığı açısından donatılmalıdır.

Meslek hastalığını önlemek için işyerlerinde egzersizlere zaman ayırılmalı

Oluşabilecek meslek hastalıklarının en aza indirilmesi için ofis çalışanlarının sağlığı açısından yapması gereken kültür fizik egzersizleri için gerekli zamanın ayrılması gerekir. 

Bunun için en temel adımın örgütlenmek olduğunu biliyoruz ve ofis çalışanlarını sendikaya üye olmaya çağırıyoruz.

 

Siz de imzalayın, destek olun

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş RT @diskinsesi: 📢 Basın açıklaması ✌️ "Kahrolsun işgalciler! Kahrolsun emperyalizm! Yaşasın Özgür Filistin!” 📅 17 Mayıs Pazartesi (Yarın)…
Pazar, 16 May 2021 12:37
DİSK Basın-İş RT @Disk_Basin_is: Israel has destroyed a Gaza tower housing international media including Al Jazeera & the Associated Press. Building was…
Cumartesi, 15 May 2021 14:53
DİSK Basın-İş Israel has destroyed a Gaza tower housing international media including Al Jazeera & the Associated Press. Building… https://t.co/GAy7XnBzmE
Cumartesi, 15 May 2021 12:48