Soma’nın Yırca köyünde Kolin Şirketi tarafından gerçekleştirilen zeytinlik katliamına karşı Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla, Kolin Grubu’nun İstanbul Levent’teki yönetim binası önünde eylem yapıldı. Konfederasyonumuz DİSK’in de çağrı yaptığı eyleme sendikamız üyeleri de katıldı.

 

Soma’nın Yırca köyünde termik santral uğruna yaklaşık bin ağacın kesilip köylülerin darp edilerek kelepçelenmesinin ardından Kuzey Ormanları Savunması’nın  (KOS) çağrısı ile 22 Ekim Çarşamba günü şirketin İstanbul’daki yönetim binası önünde bir eylem gerçekleştirildi. Kent savunucularının eylemine Kolin grubunun ortağı olduğu BEDAŞ’ta işçi sağlığı güvenliği önlemlerinin alınmasını talep ettikleri için işten atılan DİSK Enerji Sen üyesi direnişçiler, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve sendikamız üyeleri de katıldı.

Levent’te bulunan Plazalar bölgesinde 12.00-13.00 saatleri arasında gerçekleştirilen oturma eyleminin ardından KOS adına Onur Akgül bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında mahkeme kararlarına rağmen zeytinliklerde kıyım gerçekleştirilen Kolin Şirketler grubundan hesap sorulması gerektiği ifade edilerek İstanbul’da gerçekleşen kent ve orman yağması ile Soma’da yaşanan yıkım ve saldırıların arkasında aynı güçlerin olduğu belirtildi.

BEDAŞ direnişçileri adına konuşan DİSK Enerji Sen üyesi bir işçi de Cengiz Kolin Limak ortaklığının sahibi olduğu BEDAŞ’ta işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması talebiyle gerçekleştirdikleri eylemin ardından işten atıldıklarını aktararak Ağustos ayından beri direnişte olduklarını anlattı.

Eylemde konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise Yırca’da yaralanan köylülerden birinin de Soma’da DİSK üyesi bir maden işçisi olduğunu belirterek, “Yani aslında sermaye bir bütünlüklü saldırı programını hayata geçiriyor. Daha dün Torunlar’da İstanbul’un göbeğinde Mecidiyeköy’de asansör faciasında yitirdiğimiz 10 işçi arkadaşımızla ilgili takipsizlik verildi. Sermaye düzeni onların yağma politikaları işçilerin kanı ve canı üzerinde yükseliyor” dedi.

 

Konuşmaların ardından eylem sona erdi.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Fotoğrafçı Özcan Yaman, Antakya'da moloz taşıyan hafriyat kamyonundan 2 metre dışarı sarkan demirin çarpması sonucu… https://t.co/LXe5nXsKkH
About 22 hours ago
DİSK Basın-İş Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı, Niyazi Dalyancı vefat etti. TGC'ye, ailesine ve tüm gazetec… https://t.co/a4xtOcvZUD
Cumartesi, 25 March 2023 11:46
DİSK Basın-İş DW Türkiye ofisinde çalışanlara yönelik sosyal medyada yayınlanan tehditlerin sorumlusu, gazetecilerin görevini yap… https://t.co/HpL2ZSbCoZ
Cuma, 17 March 2023 20:02