Avrupa Gazeteciler Federasyonu (The European Federation of Journalists [EFJ]),  üyesi olan Arnavutluk Çalışan Gazeteciler Birliği ile birlikte, 19/12/2016 tarihinde, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da, Unesco’nun destek verdiği  Building Trust in media in South East Europe and Turkey (#TrustinMediaSEE) (Güney Doğu Avrupa ve Türkiye’de Medyaya Güven İnşa Etmek) adlı proje çerçevesinde Emeğin Hakları Uzman Grubu (Labour Rights Expert Group [LAREG+]) için eğitimcilerin eğitimi atölyesini başarıyla düzenledi.

Birleşik Krallık Ulusal Gazeteciler Sendikası (NUJ) başkanı Tim Dawson, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ ve Türkiye’den eğitimcilerin yanı sıra LAREG yardımcı başkanı olan İspanyol sendika temsilcisinin de bulunduğu etkinliğe uzman olarak katıldı ve Birleşik Krallık’taki uzun sendikacılık geçmişine dayanan tecrübelerine dayanan bir kurs verdi. Grup şu konularda pratiklerini, ayrıntıları ve uzmanlıklarını karşılaştırdı: 1) sendikanın tanınması sözleşmesi, 2) ücret talebinin bileşenleri, 3) çoklu toplu pazarlık teknikleri, 4) yıllık ücret değerlendirme görüşmeleri, 5) sendikanın avantajlarının değerlendirilmesi, 6) medya sahiplerini eğitmek, 7) iş yavaşlatma pratiği, 8) genel ilkesel hareketler, 9) aynı medya gruplarındaki emekçiler arasında bağlantılar kurmak, 10) uluslararası sendikacılık ağlarını kullanmak, 11) gazetecileri toplu örgütlenmeye teşvik etmek, 12) kolektif düşünmenin beslenmesini desteklemek, 13) işyeri temsilcilerinin düzenli çalışması, 14) işyeri görünürlüğü ve 15) anlaşmazlık çözüm süreçleri.

 

  • Mimoza Koçiu(APJA, Arnavutluk) ve Armand Shullaku (APJA Başkanı) Arnavut gazeteciler ve işverenleri arasında gerçek müzakerelere dayanan sözleşmelerin eksikliğine ve bağımsız gazeteciler sendikasının yokluğuna vurgu yaparak araştırma haberlerini izleyen iki TV programının kapatılması vakalarını ayrıntılarıyla anlattı. Kısa bir süre önce işten atılmış olan bir gazeteci, “Başbakanın, hükümetin hoşuna gidecek haberleri yayınlamayan gazetecilerden şarlatanlar veya halkın düşmanı olarak söz ettiği ülkeye, Arnavutluk’a hoş geldiniz,” dedi.
  • Bosna Hersek gazeteciler birliğinden gelen eğitimci kâğıt üzerindeki olumlu legal garantilerin uygulama eksikliğiyle anlamsız hale geldiğini ifade etti. BH’te temel sorunlar kamunun medya sektörüne verdiği fonların saydamlığı, medya kanallarına yönelik politik etkiler, karalama vakalarının fazlalığı ve sözleşmelerin gazetecilerin gerçek ücretlerini yansıtmaması, ücretlerin bir kısmının el altından ödenmesiyle ilintili.
  • Kosova’dan gelen eğitimsi ülkesindeki ortalama gazeteci ücretinin 200-500 Euro arasında değiştiğini, ücret ödemelerinin gecikmesinin düzenli hale geldiğini, yıllık izin ve fazla mesai ücretlerinin olmadığını ve haftada sadece bir gün izin yapıldığını anlattı.
  • Karadağlı eğitimci Batı Balkan ülkelerindeki gazeteci örgütlerinin oluşturduğu bir ağ olan Regional Platform for Advocating Media Freedom and Security of Journalists’in yakın zamanda yayınladığı bir raporun sonuç bölümünde yer alan maddeleri hatırlattı. Ortalama gazeteci ücreti 500 Euro,sansür ve oto-sansür yüksek çünkü medya endüstrisine kamu fonları konusunda şeffaflık söz konusu değil.
  • Türkiye’den gelen eğitimci 2016 Temmuzundaki başarısız darbe girişiminden sonra gerçekleşen medya hak ihlallerinin bir özetini verdi ve120 gazetecinin halen tutuklu olduğunu, en az 2500 gazetecinin haklarını alamadan işsiz kaldığını ve 176 medya kuruluşunun kapatıldığını söyledi. “Kürt meselesi, Suriye savaşı ve yolsuzluk tabu olmaya devam ediyor ama sadece siyasi haberler değil günlük hayat haberleri, Noel kutlamaları ya da Noel Baba bile sansüre uğrayabilir.”

Atölye sırasında Tim Dawson’ın sunduğu fikirler ve iyi örnekler temelinde katılımcıların bu atölyeyi kendi üyeleri için tekrarlamaları isterdi.  EFJ önümüzdeki yıl bu etkinliğin etkilerini ölçmek üzere bir Eğitimcilerin Eğitimi takibi etkinliği düzenleyecek.  

 Building Trust in media in South East Europe and Turkey projesi Unesco ve Avrupa Birliği tarafından mali olarak destekleniyor. İçerik ve eylemlerle ilgili bütün sorumluluk yazarlara aittir ve Unesco ve Avrupa Birliği’nin görüşleri olarak ele alınmamalıdır. 

Fotoğraf : EFJ

 

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Fotoğrafçı Özcan Yaman, Antakya'da moloz taşıyan hafriyat kamyonundan 2 metre dışarı sarkan demirin çarpması sonucu… https://t.co/LXe5nXsKkH
About 23 hours ago
DİSK Basın-İş Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı, Niyazi Dalyancı vefat etti. TGC'ye, ailesine ve tüm gazetec… https://t.co/a4xtOcvZUD
Cumartesi, 25 March 2023 11:46
DİSK Basın-İş DW Türkiye ofisinde çalışanlara yönelik sosyal medyada yayınlanan tehditlerin sorumlusu, gazetecilerin görevini yap… https://t.co/HpL2ZSbCoZ
Cuma, 17 March 2023 20:02