Sidebar

28
Sal, Eyl

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı medya sansürüne, devlet kurumları da değişik ölçeklerde katılmaya başladı. RTÜK, yıllardır süren davayı gerekçe göstererek Kanaltürk televizyonunun frekansını iptal etti, Bugün TV'ye kapatma cezası verdi. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise yerel gazeteleri kapatmaya çalışarak 'Usta'sının izinde olduğunu gösterdi.

Siyasi iktidar ile cemaat arasında yaşanan savaş giderek boyutlanıyor. Her savaş gibi, kurban yine emekçiler oluyor.

Bolu'da yerel yayın yapan, Bolu Gündem, Bolu Olay ve Bolu Havadis gazetelerini, seçim öncesinde yayınladıkları, su şebekesi ile ilgili yolsuzluk haberlerinden biliyoruz. Yolsuzlukları ortaya dökülen belediye başkanı da Erdoğan'ın işaret fişeğini ateşlemesi ile birlikte harekete geçerek, üç gazeteyi cezalandırmaya, kapatmaya kalkıştı. Ancak bir hesap hatası yaptı, Usta'sı gibi o da başarısız oldu. Onun karşısında da gerçekleri öğrenmek isteyen insanlar vardı. Gazetelerin önünde basın emekçileri ile birlikte halkın nöbet tutmaya başlaması ile birlikte kararını ertelemek zorunda kaldı.

Bolu Gündem gazetesi önünde nöbet tutan basın emekçileri, Türkiye'de basın emekçilerinin örgütlü olunca neleri başarabileceğini gösterdi.

AKP'nin en ufak birimine kadar aleyhinde herhangi bir yazı, görüş, eleştiriye tahammülü olmadığını yeniden gördük. Biz DİSK Basın-İş olarak AKP'nin bu tavrını kınıyoruz. Savaşınızın emekçileri kurban etmesine izin vermeyeceğiz. AKP'nin kapatma girişimini seçimden sonraya ertelediğini hatırlatarak basın emekçilerini örgütlenmeye çağırıyoruz. Biliyoruz ki, özgür basın ancak basın emekçilerinin sendikalı olmasıyla mümkün olacaktır.

DİSK Basın-İş

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş "Bir işyerinde sendikalı olmak çok önemli. İster televizyon yıldızı ol, ister ekran yüzü ol, ister kim olursan ol.… https://t.co/GpH3slNSvs
Pazar, 26 September 2021 12:20
DİSK Basın-İş 14 Eylül 2021’de Twitter hesabından, DEÜ Rektörü Nükhet Hotar hakkında Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu duyurduğu… https://t.co/jCNvlxgD2k
Perşembe, 23 September 2021 15:18
DİSK Basın-İş Özür dileriz, gazeteci Süleyman Gencel olacak.
Perşembe, 23 September 2021 09:57