Türkiye’nin genelinde şiddetli olaylar ve istikrarsızlık yaşanırken, hükümet gazetecilere yönelik baskılarını aralıksız sürdürdü. Baskılara rağmen gazeteciler geçtiğimiz ay özgür bir basın için kurdukları dayanışma ağlarıyla bazı zaferler elde etmeyi başardı.

 

İktidarın baskısıyla birlikte pek çok saldırıya maruz kalan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasında yer alan gazetecilere açılan soruşturmalar devam etti. Özgür Gündem'in 56 nöbetçi genel yayın yönetmeninden 50'si hakkında soruşturma başlatıldı, soruşturmaların 16'sı davaya dönüştü; üç kişi tutuklandı ve altı kişi hakkında takipsizlik kararı verildi. Bu kapsamda DİSK Basın-İş Başkanı Faruk Eren, DİSK Basın-İş Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Düzkan ve bazı nöbet tutan arkadaşlar için uydurulmuş “örgüt propagandası” iddialarıyla 12 sene hapis cezası isteniyor. 28 Haziran itibariyle nöbet tutanların yüzde 90’ına soruşturma açılırken gazeteciler ikinci büroları haline gelen İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne neredeyse her gün ifade vermeye gidiyor. Bu öyle bir rutin oldu ki savcı -ayaküstü- kararını değiştirip emniyet müdürlüklerinin ifade vermeleri için yeni adres olduğunu iletti.

20 Haziran’da üç önde gelen gazeteci ve basın özgürlüğü destekçileri olan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ile gazeteci/yazar Ahmet Nesin, Özgür Gündem ile dayanışma gösterdiği gerekçesiyle tutuklanıp, haklarında 14 sene hapis cezası istemiyle yargılanmaya başladı.

Gazetecilerin ördüğü dayanışma ağlarının sayesinde ayın son gününde Fincancı ve Önderoğlu tahliye edilirken Nesin’in de tahliyesi an meselesi olarak nitelendirildi. Mardin’den başka iyi bir haber daha vardı: Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Bilal Güldem, 71 günlük tutsaklığının ardından ilk duruşmasında serbest bırakıldı.

Ancak bu zaferlere rağmen, gazetecilere yönelik baskı kesintisiz olarak sürüyor. Serbest bırakılan her tutuklu gazetecinin ardından iki meslektaşı daha ya haklarında soruşturma açılarak, gözaltına alınarak, tutuklanarak ya da mahkum edilerek sistematik baskı ortamı sürdürülüyor.

Anlaşılan o ki gazeteciler örgütlü mücadele içinde olmazlarsa durum daha vahim hale gelebilir. Financı, tam da bu konuya hapisten çıkarken şöyle değindi: “Basın özgürlüğünü, ifade özgürlüğünü kaldıracaklarını sandılar. Gördüler ki dayanışma azalmadı, arttı.”

30 Haziran

 • Özgür Gündem gazetesi ile dayanıştıkları gerekçesiyle tutuklanan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu'nun tahliyesi için avukatların yaptığı itiraz başvurusu kabul edilerek, tahliyelerine karar verildi.
 • Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) tutuklanan muhabiri Bilal Güldem, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada tahliye edildi.
 • Dargeçit belediye çalışanı ve Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Murat Verim hakkında "örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla açılan davanın ilk duruşmasında 3 yıl hapis cezası verildi.
 • Jin Haber Ajansı (JİNHA) muhabiri M.B.’a sosyal paylaşımlarında “örgüt propagandası yapmak” gerekçesi ile 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Denetim müddeti 5 yıl olan karar doğrultusunda Bulut, herhangi bir iddiayla suçlanmadığı takdirde dosyası silinecek.
 • AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak yazarı Cemile Bayraktar’ın Aktüel’deki yazılarına son verildi.
 • Yürüyüş dergisi yayın yönetmeni Mustafa Doğru, dergide yayımlanan iki ayrı yazı nedeniyle 4 yıl hapis cezası aldı

29 Haziran

 • Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Dicle Haber Ajansı'na (DİHA) ait 'www.dicle-haber.xyz' uzantılı internet sitesini erişime engelledi. Bu karar ile birlikte 24 Temmuz 2015’ten bu yana DİHA'nın erişime engellenen site sayısı 41'e çıktı. DİHA, ‘www.dicle-news.xyz’ adresinde yayınını sürdürecek.
 • Özgür Gündem Gazetesi'nin web sitesi “www.ozgurgundem.biz” Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği tarafından tedbir kararı verilerek erişime engellendi.
 • Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca, Aram yayınlarının 53 kitabının yasaklanması ile ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan bilgi istedi

28 Haziran

 •  İstanbul Atatürk Havalimanı dış terminalinde yaşanan saldırının ardından yayın yasağı getirildi.

27 Haziran

 • Özgür Gündem Gazetesi'nde "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" yapan Hasan Cemal, Hasan Hayri Şanlı, Dicle Anter, Çilem Küçükkeleş, Deniz Türkali ve Said Sefa hakkında soruşturma başlatıldı. 3 Mayıs’tan bu yana 55 kişi nöbet tutarken, 50’sine soruşturma açıldı ve bunlardan 3'ü tutuklandı.
 • Gazi Mahallesi'nde polisin bir araca ateş açması sonucu Yürüyüş Dergisi Muhabiri Ebru Yeşilırmak sırtından vurularak yaralandı.
 • Özgür Gündem Gazetesi'nin web sitesi "www.ozgurgundem.biz", Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği tarafından tedbir kararı verilerek erişime engellendi.

26 Haziran

 • İstanbul Taksim’de Onur Yürüyüşüne izin vermeyen polis, İtalyan gazeteci Alberto Tetta’ya ölüm tehdidi savurdu. Polis, Tetta’ya “Türkiye’ye aleyhine haber yapma yoksa vururum” dedi.

24 Haziran

 • Panama Belgeleri’ni yayınlayacağını duyuran Cumhuriyet Gazetesi belgelerde adı geçen Mehmet Cengiz tarafından ölümle tehdit edildiklerini açıkladı.

23 Haziran

 • Tutuklu DİHA muhabiri Nazım Daştan çıkartıldığı ilk duruşmada tahliye edildi.
 • 30 Nisan tarihinde paylaştığı Twitter mesajları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan IMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan hakkında 5 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı.

22 Haziran

 • 13 Mart'ta Ankara'da yaşanan bombalı katliamla ilgili haberler nedeniyle RTÜK tarafından Hayatın Sesi TV'ye para cezası, Cizre ile ilgili haberden ötürü uyarı verildi.
 • Özgür Gündem ile dayanışma kampanyasına katıldığı için gazeteciler Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı, Emine Beyza Üstün, İnan Kızılkaya ve Ahmet Nesin’e karşı hazırlanan iddianamede "örgüt propagandası yapmak,” "suça tahrik" ve "suç ve suçluyu övmek" iddiasıyla 2 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası istendi.
 • Zonguldak’ta bir madenin özelleşeceği iddiaları üzerine bölgeye giden sendika yetkililerinin madencilere hitap ettiği sırada çıkan arbedede üç gazeteci yaralandı. Yerel gazetelerinden Halkın Sesi Muhabiri Barış Doğan, ambulansla hastaneye kaldırılırken, Anadolu Ajansı Zonguldak Bürosu muhabirlerinden Ferdi Akıllı ile Pusula Gazetesi Muhabiri Cüneyt Özfidan da darp edildiklerine yönelik rapor aldı.

21 Haziran

 • Havaalanında gözaltına alınan Hürriyet’in New York temsilcisi Razi Canikligil serbest bırakıldı.
 • Tebligat yapılmadan hakkında yakalama kararı çıkartılan ve dün Diyarbakır Sur'da gözaltına alınan gazeteci Mürsel Çoban serbest bırakıldı.

20 Haziran

 • Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptıkları gerekçesiyle "terör örgütü propagandası yapmak" ile suçlanan Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve Ahmet Nesin tutuklandı. 
 • Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde Gazeteci Mürsel Çoban, GBT yapan polisler tarafından araması olduğu iddia edilerek gözaltına alındı. Daha öncede Sur’da haber takibi yaparken gözaltına alınmak istenen Çoban, özel harekat timleri tarafından, “Seni hendeklerde kaybederiz” diye tehdit edilmişti.
 • Hürriyet gazetesi New York Temsilcisi Razi Canikligil, Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı.
 • 8 Eylül 2015 tarihinde Hürriyet gazetesinin Ankara'daki matbaasına saldıran 11 sanıktan 10'u beraat ederken bir kişiye verilen hapis cezası 'iyi hali' nedeniyle para cezasına çevrildi

16 Haziran

 • CNN Türk televizyonu, Yalım Eralp (CNN Türk Dış Politika Yorumcusu), Mine Özbek (Tarafsız Bölge programı Editörü), Deniz Demir (CNN Türk Editörü), Safiye Işıklı (CNN Türk Haber Merkezi Muhabir), Ayda Yavuz (CNN Türk konuk koordinatörü) ve Hakan Durmuş'u (CNN Türk görsel yönetmeni) işten çıkarttı.
 • RTÜK 24 Mayıs'ta CHP TBMM Grup Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a “hakaret” içeren sloganları canlı yayınlayan yedi kanala – Can Erzincan, Habertürk, NTV, Ulusal, CNN Türk, Bengütürk ve Halk TV – idari para cezası verdi.

15 Haziran

 • 'Balyoz darbe planı' haberlerine yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede eski Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan ve eski Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur'a 52 yıl 6 aya kadar hapis istendi. Hazırlanan iddianamede, Mehmet Baransu ile Tuncay Opçin için de 75 yıla kadar hapis istendi.
 • Silvan’da gözaltına alınan Silvan Mücadele Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ferhat Parlak, tutuklanma talebiyle sevk edildiği mahkemede 'adli kontrol' ile serbest bırakıldı.
 • Google’ın web önbellekleme (web cache) sistemine erişim Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından engellendi.
 • Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına destek veren, Bianet kurucusu Nadire Mater, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekili Beyza Üstün, gazeteciler Mehmet Güç, Tuğrul Eryılmaz, İMC TV Diyarbakır Temsilcisi Faruk Balıkçı ve yazar Şehmus Diken hakkında da ‘örgüt propagandası’ iddiası ile soruşturma açıldı. Söz konusu isimlere açılan soruşturmalarla birlikte bugüne kadar kampanyası kapmasında ‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ görevini üstlenen 37 isme soruşturma açılmış oldu.
 • Van Çatak’ta mahkeme, Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) eski Van muhabiri Mehmet Dursun’a “güvenlik güçlerine iftira attığı” gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, cezayı 5 yıl erteledi.

14 Haziran

 • Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 11 ay önce hakkında yakalama ve tutuklama kararı çıkarılan Silvan Mücadele Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ferhat Parlak, gece saatlerinde evine yapılan baskınla gözaltına alındı.

13 Haziran

 • Urfa’da haftalık Arapça yayın yapan Ayn Vatan Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürü Ahmet Abdulkadir, silahlı saldırıya uğradı. Abdulkadir’in erkek kardeşi olan 20 yaşındaki İbrahim Abdulkadir de boğazı kesilerek öldürülmüştü. Saldırıyı IŞİD üstlenmişti. İki kardeş de Ayn Vatan’da çalışıyordu.
 • Tutuklu bulunan DİHA muhabiri Nedim Türfent'e gönderilen ve her hangi bir yasaklama kararı olmayan kitaplara, "Bölücülüğü özendirme" iddiasıyla el konuldu.
 • Gaziantep GüncelGgazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Güreş, uğradığı bıçaklı saldırıda yaralandı.

11 Haziran

 • Avesta yayınlarının Diyarbakır'daki deposu meçhul kişilerce molotof atılarak yakıldı.

10 Haziran

 • Selam Tevhid davasından tutuklu bulunan eski Bugün yazarı ve Hidayet Karaca'nın avukatı Gültekin Avcı tahliye edildi.
 • DİHA muhabiri Nedim Oruç, 9 aylık tutukluluk sonrası çıkartıldığı ilk duruşmada tahliye oldu.
 • Merkezi Diyarbakır’da bulunan Özgür Gün TV’ye RTÜK bir gün yayın durdurma ve 14 bin 359 TL para cezası verdi.
 • Sosyal medyada hükümet yanlısı medya kurumlarında eski başbakan Ahmet Davutoğlu'na yakın olduğu söylenen isimlerin işten çıkartılacağı mesajlarının paylaşılmasının ardından Yıldıray Oğur ve Ceren Kenar’ın Habertürk TV’de yayımlanan “Şimdi ve Burada” adlı programı sona erdirildi. Vatan Gazetesi Yayın Yönetmeni Fikret Bila'nın istifası da bu operasyon ile ilişkilendirildi.
 • Ceylan Yayınları satılmak üzere D&R mağazasına teslim ettiği bazı kitapların, Kürtlerle ilgili bölümlerinin yırtılarak iade edildiğini açıkladı.
 • Sokağa çıkma yasağından kaçmak zorunda kalan Şırnaklılarla Şırnak Kumçatı’da röportaj yapmaya çalışan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabirleri Dicle Müftüoğlu ve Selami Aslan’ın kamera ve fotoğraf makinesine askerlerce el konuldu. Askerlerin muhabirlerin görüntü ve fotoğraflarını silip kendilerine, “Size bu haberi yaptırmayacağız” de dediği aktarıldı.
 • Cumhuriyet Başsavcılığı, 13 Mart 2016’da 35 kişinin öldüğü Güvenpark’taki bombalı saldırıyı ertesi günü haberleştiren Cumhuriyet hakkında yayın yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma açıldı.

9 Haziran

 • Gazeteci Mustafa Hoş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili yazdığı Big Boss isimli kitap nedeniyle açılan bir davada 11 ay 20 gün hapis cezası aldı. Ceza, 10 bin 500 TL para cezasına çevrildi.

8 Haziran

 • Mardin Midyat'ta meydana gelen patlamayı takip eden gazeteciler Hatice Kamer, Mahmut Bozarslan ve Sertaç Kayar bir grup tarafından linç edilmek istendi.

7 Haziran

 • İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi gazeteci Hayri Tunç'a sosyal medya paylaşımları ve haber fotoğraflarıyla “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle 2 yıl hapis cezası verdi.
 • 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından İstanbul Vezneciler'deki patlamayla ilgili yayın yasağı kararı geldi.
 • Bolu'da, internet haber sitesi sahibi Kamuran Alagözoğlu, caddede kimliği belirsiz bir kişinin yumruklu saldırısında yaralandı.

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Üyemiz Yıldız Yazıcoğlu yalnız değildir İsmet Büyükataman'ı teşhir ediyoruz: Gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu'nu tehdit… https://t.co/5pmNy1vwE2
Çarşamba, 25 January 2023 15:41
DİSK Basın-İş Üyemiz Yıldız Yazıcıoğlu'nun gazeteciliğine şahidiz. Bir gazeteciye nasıl davranılacağını bilmeyen ¨medya sorumlusu… https://t.co/LGzA50WGzq
Salı, 24 January 2023 11:54
DİSK Basın-İş Meclis'te, sokakta ve iş yerlerinde gazeteciler sürekli saldırıya uğruyor. Üyemiz Yıldız Yazıcıoğlu'na yönelik tutu… https://t.co/8CYXMGHc7k
Salı, 24 January 2023 11:27