AKP iktidarı, 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek muhalif seslere karşı yürüttüğü kampanyayı tüm hızı ile Ekim ayında da devam ettirdi. Gazeteciler, toplumun bütün kesimleri gibi, rejimin zulüm politikalarından payını aldı.

 

Ülkemizin mahkeme koridoları ve salonları, hem kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan 'Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği' kampanyası, hem de başka çok sayıda gazetecilik faaliyetleri nedeniyle açılan davalardan ötürü gazetecilerin adeta ikinci bürosu oldu.

 

Aynı zamanda OHAL KHK’ları nedeniyle yüzlerce gazeteci işsiz kaldı. Eylül’ün sonunda imc TV, Hayatın Sesi TV’nin de aralarında olduğu 23 televizyon ve radyo kapatalırken, bu medya örgütlerinde çalışanlar da Ekim ayının başında polis gücüyle zorla stüdyolarından çıkarıldı.

 

Artık “tek ses” direten Saray rejimi, Dicle Haber Ajansı (DİHA), dünyanın ilk kadın haber ajansı olan Jin Haber Ajansı (JINHA), Türkiye’nin tek günlük Kürtçe gazetesi olan Azadiya Welat’ın yanı sıra Tîroj Dergisi ve Evrensel Kültür Dergisi’nin de aralarında bulunduğu 15 medya örgütünü de “terör propagandası” suçlamalarıyla 29 Ekim’de kapattı. Böylelikle çok sayıda gazeteci daha işsizler kervanına katılmak zorunda kaldı.

 

AKP, ayın son gününde özgür basına bir darbe daha atarak, Cumhuriyet gazetesinden “FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte yardım etme” suçlamasıyla 12 kişiyi gözaltına aldı.

 

Cumhuriyet gazetesinden 9 kişinin tutuklanmasının ardından Bodrum'da gazeteci Ayhan Karahan'ın da tutuklanması ile birlikte hapishanedeki basın ve yayınevi emekçi sayısı 115'e yükseldi

 

 

1 Ekim

Evrensel gazetesi yazar Murat Özyaşar, İstanbul’daki evine yapılan baskın sonrası gözaltına alındı. Özyaşar için OHAL nedeniyle 5 günlük avukatla görüşme yasağı getirildiği söylendi.

Azadiya Welat yazarı Rênas Jiyan terörle mücadele polislerce yapılan baskınında Diyarbakır’da gözaltına alındı.

 

3 Ekim

OHAL sayesinde KHK ile kapatılan Azadi TV, Jiyan TV ve Zarok TV’nin bulunduğu binaya giden polis ve vergi memurlarının arama ve sayım işlemi yapıldı. İşlemler tamamlandıktan sonra Azadi TV’nin kapısına mühür vurularak kapatılırken, Jiyan TV ve çocuklara yönelik yayın yapan Zarok TV’nin kapısının kilidi değiştirildi.

 

Qoser’de (Kızıltepe) yayın yapan Radyo Rengîn’in kapası polisler tarafından mühürlendi.

 

Fransa merkezli Eutelsat uydu yayıncısı, Türkiye hükümetinden gelen baskı nedeniyle Med Nûçe'yi kararttı.

 

4 Ekim

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan 'Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği' kampanyasına katılan gazeteci Tuğru Eryılmaz, Çilem Küçükkeleş ve Dicle Anter hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

 

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan 'Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği' kampanyasına katılan Celal Başlangıç ve Gazete Yazı İşlerinden Sorumlu İnan Kızılkaya hakkında 'Terör örgütü propagandası' yapıldığı iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü. Dava, 24 Kasım’a kadar ertelendi.

Polisler, OHAL yüzünden kabul ettirilen KHK ile kapatılan Hayatın Sesi TV'nin rejisini mühürledi. Açıklama yayınlayan Hayatın Sesi TV, “Bu mührün gerçekler karşısında bir hükmü yoktur” dedi.

 

Polisler, OHAL yüzünden kabul ettirilen KHK ile kapatılan imc TV’yi basıp, ekranı kararttı. Kanal çalışanları ve dayanışma içinde gelenler, baskını sloganlarla protesto etti.

 

Özgür Radyo’ya baskın yapıp radyoyu kapatan polis, içeride bulunan çalışanları darp ederek gözaltına aldı. 18 basın emekçisi gözaltına alınırken, çalışan Ali Sönmez Kayar, polislerin darbesi nedeniyle başında yaralandı.

 

5 Ekim

Yurt dışına çıkmak için gazeteci eşi Ayşe Yıldırım ile birlikte İstanbul Atatürk Havalimanına giden gazeteci Celal Başlangıç'ın pasaportuna el konuldu.

 

6 Ekim

Mersin'de 16 günlük gözaltının ardından serbest bırakılan Evrensel muhabiri Cemil Uğur tutuklandı. Uğur, Evrensel muhabiri Halil İbrahim Polat ile 23 Ağustos’ta haber takibi yaparken gözaltına alınıp adli kontrol şartı ile 7 Eylül serbest bırakılmıştı.

 

Tutuklu eski Zaman gazetesi muhabiri Ayşenur Parıldak, Cumhuriyet gazetesine yazdığı mektupta hapishanede işkence gördüğünü anlattı. 11 Ağustos’tan beri tutuklu bulunan Parıldak, “Darp edildim, cinsel tacize uğradım. Sekiz gün boyunca gece gündüz demeden sorgulandım” söyledi.

 

7 Ekim

Adana'da aralarında Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Mehmet Anıl'ın da bulunduğu 4 kişi, tutuklandı. Anıl, 28 Eylül’de yapılan ev operasyonlarında gözaltına alınmıştı.

 

1 Ekim’de İstanbul’daki evine yapılan baskın sonrası gözaltına alınarak Diyarbakır’a götürülen yazar ve eğitmen Murat Özyaşar, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

 

9 Ekim

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK), Colemêrg (Hakkari) Şemzînan’da (Şemdinli) Durak Karakolu'na yönelik saldırıyla ilgili Başbakanlığın yazısıyla geçici yayın yasağı getirildiği bildirildi.

 

Fransa merkezli Eutelsat uydu yayıncısı, Kürtçe’de yayın yapan Newroz TV’yi keseceğini açıkladı. Newroz TV yayını artık şu frekanstan sürdürecek:

Uydu: Nilesat, Frekans: 11354

S.R: 27500, Pol: Vertical

Fec: 5/6

 

10 Ekim

Mersin’de haber takibi yaparken gözaltına alınan ve 16 günlük gözaltının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Evrensel muhabiri Halil İbrahim Polat akşam saatlerinde tekrar gözaltına alındı.

 

11 Ekim

Önceki akşam gözaltına alınan Evrensel gazetesi muhabiri Halil İbrahim Polat serbest bırakıldı. Polat, 23 Ağostos’ta Mersin'de haber takibi yaparken gözaltına alınıp 16 gün hapiste kalmıştı.

Dersim'de Demokratik Bölge Partisi (DBP) ve Emek Partisi (EMEP) siyasetçilerine yönelik operasyonun kapsamında Doğan Haber Ajansı (DHA) Dersim muhabiri Ferit Demir'in evine baskın düzenlendi.

 

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi yazarı M. Ali Çelebi, Suriye Ordusun Qamişlo'ya yaptığı saldırıyı analiz ettiği köşe nedeniyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Çelebi, basın ve ifade özgürlüğünü kullanıp beraat talep etmesine rağmen dava ileri bir tarihe ertelendi.

 

13 Ekim
15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan gazeteci Nuriye Akman ve Lale Kemal serbest bırakıldı.

17 Ekim

Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muş muhabiri İdris Sayılgan, sabah saatlerinde evine yapılan polis baskınında darp edilerek gözaltına alındı. Sayılgan'ın ailesi tehdit eden polisler, muhabirin fotoğraf makinesi, kamera ve hafıza kartlarına el koyup evin kapı ve pencerelerini de kırdığı iddia edildi.

 

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, Özgür Gündem gazetesinin düzenlediği "nöbetçi genel yayın yönetmenliği" kampanyasına katılan gazeteci Can Dündar ve müzisyen besteci Şanar Yurdatapan yana sıra gazetenin tutuklu olan Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya "örgüt yayınlarını basmak ve yayınlamak" iddiasıyla haklarında hazırlanan iddianame kabul etti. İlk duruşması 22 Aralık'ta görülecek.

 

18 Ekim

Riha’da (Şanlıurfa) yayın yapan Radyo Karacadağ çalışanları Sadık Demir, Mizgin Çay ve Salih Erbekler “örgüt üyesi” iddasıyla sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

 

İstanbul Sarıyer’ın Ferahevler Mahallesi’nde grafik tasarım atölyesi çalışanlarına yapılan silahlı saldırıda atölyenin sahibi Enes B. yana sıra çalışanları Ömer A., Mustafa A. ve Yunus B. bacaklarından vuruldu. Yaralılar, çevre hastanelere kaldırıldı.

 

19 Ekim

Aram Yayınevi tarafından yayınlanan “Güneşin Çocukları Êzidîler” adlı kitabı “din propagandası yapıyor” gerekçesiyle yasaklandı. Son bir yıl içerisinde “dağıtım ve satış yasağı” gerekçesiyle Aram Yayınevi’nin 60 yasaklanan kitabından 53’üne dava açıldı.

 

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol, savcılık talimatı ile İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde “suç işlemeye tahrik etmek,” “suçu ve suçluyu övmek” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla ifade verdi.

 

20 Ekim

Ankara ve İstanbul'da evlere yapılan baskında aralarında çok sayıda siyasi parti, sendika ve dernek üyelerinin yanında Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Ayşe Sürme gözaltına alındı.

 

Kuzey Suriye’de bulunan Şehba bölgesinde haber takibi yaparken Türkiye Silahlı Kuvvetleri’nin top atışlarında Kadın Koruma Birlikleri (YPJ) Basın Merkezi çalışanı Eylül Nûhilat yaşamını yitirdi.

 

21 Ekim

Yön Radyo’ya mali müşavirler ve polis baskın yaparak arama yaptı. Radyo, OHAL ilanı ardından yayınlanan 668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatıldı.

 

Haber takip ederken gözaltına alınıp tutuklanan ve örgüt üyeliği ve propagandası suçlaması ile yargılanan Evrensel gazetesi Mersin muhabiri Cemil Uğur, ailesine haber verilmeksizin Mersin'den Hatay T Tipi Kapalı Cezaevi’ne nakledildi.

 

24 Ekim

Gülen hareketi tarafından kullanıldığı iddia edilen ByLock uygulamasının patentini elinde bulunduran David Keynes ile Hürriyet gazetesi muhabiri İsmail Saymaz'ın yaptığı röportaj sonrası İstanbul Başsavcılığı tarafından gazeteye soruşturma açıldı.

 

Herhangi bir resmi karar da açıklanmaksızın Sendika.Org’a 25 Temmuz 2015’ten bu yana 12. kez erişim engeli geldi.

 

25 Ekim

DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, kapatılan Özgür Gündem gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve gazeteci Ertuğrul Mavioğlu’nun bulunduğu 23 gazeteci İstanbul Adalet Sarayı’nda hakim karşısına çıktı.

 

Dayanışmak amacıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesi için başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasına katılan sinema oyuncusu Deniz Türkali ile gazetenin Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

 

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) internet sitesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 25 Temmuz 2015’ten bu yana 47. kez erişime  engellendi. DİHA, www.diclehaber48.win adresi üzerinden yayınına devam ettiğini duyurdu.

 

Muş’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan DİHA Muhabiri İdris Sayılgan’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklandı. 17 Ekim’de Sayılgan darp edilerek gözaltına alınmıştı.

 

Atılım Gazetesinden 16 gazeteci ve yazarın yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Dava, 22 Aralık’a ertelendi.

 

Kanal D Haber Günaydın isimli sabah programında yayınlanan HDP seçim mitingi haberinde gözüken bir pankart nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret iddiasıyla açılan davada gazeteciler beraat etti.

 

27 Ekim

Dicle Haber Ajansı muhabiri Bilal Güldem hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle açılan "örgüt propagandası" davasında 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

 

29 Ekim

Dicle Haber Ajansı, Jin Haber Ajansı, Tîroj Dergisi, Evrensel Kültür Dergisi, Özgürlük Dünyası Dergisi, Özgür Gündem Gazetesi, Azadiya Welat Gazetesi, Yüksekova Haber Gazetesi, Batman Çağdaş Gazetesi, Cizre Postası Gazetesi, İdil Haber Gazetesi, Güney Expres Gazetesi, Prestij Haber Gazetesi, Urfanatik Gazetesi ve Kızıltepe’nin Sesi Gazetesi 675 ve 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında kapatıldı.

 

30 Ekim

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Gazeteciler Hasan Cemal ve Doğan Akın'ın sürekli basın kartlarını iptal etti.

 

31 Ekim

Çok sayıda Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticinin evlerine baskınlarda, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’unu aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, baskınlar “FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte yardım etme” suçlamasıyla düzenlendiğini duyurdu.

 

Dün akşam kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) Ankara bürosuna giden maliye ve polis ekipleri, içeride bulunan evcil Jako papağına rağmen büroyu mühürledi. “Tolaz” adlı papağan, gün içinde alınmaz ve beslenmezse ölebildiği belirtildi.

 

 

 

 

DİSK Basın-İş'ten tweetler

DİSK Basın-İş Üyemiz Yıldız Yazıcoğlu yalnız değildir İsmet Büyükataman'ı teşhir ediyoruz: Gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu'nu tehdit… https://t.co/5pmNy1vwE2
Çarşamba, 25 January 2023 15:41
DİSK Basın-İş Üyemiz Yıldız Yazıcıoğlu'nun gazeteciliğine şahidiz. Bir gazeteciye nasıl davranılacağını bilmeyen ¨medya sorumlusu… https://t.co/LGzA50WGzq
Salı, 24 January 2023 11:54
DİSK Basın-İş Meclis'te, sokakta ve iş yerlerinde gazeteciler sürekli saldırıya uğruyor. Üyemiz Yıldız Yazıcıoğlu'na yönelik tutu… https://t.co/8CYXMGHc7k
Salı, 24 January 2023 11:27